, , , ,
22. Září. 2011

Dvě stovky studentů vyrazily na cyklojízdu pražských škol

PRAHA – Dvě stovky studentů pražských středních škol a gymnázií dnes vyrazily na kole z Pankráce na Kampu. V rámci Dne bez aut se zúčastnili druhého ročníku Cyklojízdy pražských škol, kterou připravila iniciativa Auto*Mat, sdružení Oživení a Pražské matky. Na Kampě studenti psali návrhy, jak zlepšit dopravní situaci v Praze, především podmínky pro městskou cyklistiku.

„Cyklojízdou chceme upozornit na trvalé poškozování našeho zdraví a veřejného prostoru města automobilovou dopravou,“ vysvětluje smysl akce učitelka z Gymnázia Elišky Krásnohorské Alena Volfová. Ekologické způsoby dopravy podporuje také Gymnázium Postupická. Jeho studenti vždy na Den bez aut mapují příjezdové trasy ze svého bydliště do školy a sledují, zda se za poslední rok zlepšila cyklistická infrastruktura a budou moci začít dojíždět do školy pravidelně.

„Přestože se v posledních sedmi letech zavedlo značení koridorů pro cyklisty, nevedou až k naší škole. Žáci musí překonávat nepříjemné křižovatky a žádná příjezdová cesta ke škole stále není bezpečná. Opatření jsou jen kosmetická,“ říká Ladislava Bímová z Gymnázia Postupická.

Cílem školní cyklojízdy byl park Kampa, kde se studenti mohli vyjádřit k dopravní situaci v Praze a navrhovat změny, které by jim usnadnily život a pohyb. Nejčastější výhrady studentů směřovaly k nelogickému plánování cyklistické infrastruktury a znevýhodněnosti veřejné dopravy oproti autům. Stěžovali si také na bezohlednost pražských řidičů či nedostatek cyklostojanů, navrhovali zavést v centru města mýto nebo využít Opencard pro půjčování kol. Studenti z Gymnázia Elišky Krásnohorské přišli s návrhy na propojení páteřní cyklostezky A1 a A2 na soutoku Berounky a Vltavy a na doplnění sítě cyklostezek v centru Prahy.

Přestože příprava cyklojízdy započala již v červenci, potřebné povolení se podařilo získat teprve pár dní před konáním akce. „I když se 22. září jako Den bez aut připomíná v celé Evropě, úředníci nechtěli cyklojízdu povolit s tím, že bude blokovat automobilový provoz. Díky pomoci policie ale cyklojízda proběhla bez problémů,“ říká Jana Pírková z iniciativy Auto*Mat.

„Loňské cyklojízdy se účastnili primárně studenti ze středních škol na Praze 4. Vzhledem k tomu, že letos projevily zájem o účast školy z celého města, cyklojízda se přesunula do centra,“ říká za organizátory z Oživení a Pražských matek koordinátorka Petra Lukešová.

Cyklojízda pražských škol probíhá v rámci vzdělávacího projektu iniciativy Auto*Mat „Udržitelně do školy“ a společného programu sdružení Oživení a Pražských matek „Bezpečné cesty do školy“. V obou projektech se studenti věnují udržitelné mobilitě, získávají praktické dopravní návyky a podílí se na zklidňování dopravy v okolí škol.

Foto z cyklojízdy pražských škol: http://media.auto-mat.cz/2011/Cykloj-zda-pra-sk-ch-kol

Projekt iniciativy Auto*Mat „Udržitelně do školy“: http://vzdelavani.auto-mat.cz/

Projekt Pražských matek „Bezpečné cesty do školy“: http://www.prazskematky.cz/

Pozvánky

viden02
Setkání Cyklisté sobě – cykloobousměrky
24.10. | 17:00 - 19:00
Pravidelné setkání Cyklisté sobě bude 24. října s tématem cykloobousměrek za nových TP 179. Dozvíte se, jak se s nimi pracuje na jednotlivých městských částech. Hostem bude David Horatius z odboru Rozvoje a financování dopravy.Nově se budeme scházet v nových kancelářích Auto*Matu ve Vodičkově ulici 36 (palác Lucerna). Vchod je z Vodičkovy ulice, po 15 metrech vlevo, 2. patro. Parkování kol buď u značky před budovou, nebo v patře, opatrně ale ve výtahu.Těšíme se na vaši návštěvu!
2046