, , , ,
22. Září. 2011

Dvě stovky studentů vyrazily na cyklojízdu pražských škol

PRAHA – Dvě stovky studentů pražských středních škol a gymnázií dnes vyrazily na kole z Pankráce na Kampu. V rámci Dne bez aut se zúčastnili druhého ročníku Cyklojízdy pražských škol, kterou připravila iniciativa Auto*Mat, sdružení Oživení a Pražské matky. Na Kampě studenti psali návrhy, jak zlepšit dopravní situaci v Praze, především podmínky pro městskou cyklistiku.

„Cyklojízdou chceme upozornit na trvalé poškozování našeho zdraví a veřejného prostoru města automobilovou dopravou,“ vysvětluje smysl akce učitelka z Gymnázia Elišky Krásnohorské Alena Volfová. Ekologické způsoby dopravy podporuje také Gymnázium Postupická. Jeho studenti vždy na Den bez aut mapují příjezdové trasy ze svého bydliště do školy a sledují, zda se za poslední rok zlepšila cyklistická infrastruktura a budou moci začít dojíždět do školy pravidelně.

„Přestože se v posledních sedmi letech zavedlo značení koridorů pro cyklisty, nevedou až k naší škole. Žáci musí překonávat nepříjemné křižovatky a žádná příjezdová cesta ke škole stále není bezpečná. Opatření jsou jen kosmetická,“ říká Ladislava Bímová z Gymnázia Postupická.

Cílem školní cyklojízdy byl park Kampa, kde se studenti mohli vyjádřit k dopravní situaci v Praze a navrhovat změny, které by jim usnadnily život a pohyb. Nejčastější výhrady studentů směřovaly k nelogickému plánování cyklistické infrastruktury a znevýhodněnosti veřejné dopravy oproti autům. Stěžovali si také na bezohlednost pražských řidičů či nedostatek cyklostojanů, navrhovali zavést v centru města mýto nebo využít Opencard pro půjčování kol. Studenti z Gymnázia Elišky Krásnohorské přišli s návrhy na propojení páteřní cyklostezky A1 a A2 na soutoku Berounky a Vltavy a na doplnění sítě cyklostezek v centru Prahy.

Přestože příprava cyklojízdy započala již v červenci, potřebné povolení se podařilo získat teprve pár dní před konáním akce. „I když se 22. září jako Den bez aut připomíná v celé Evropě, úředníci nechtěli cyklojízdu povolit s tím, že bude blokovat automobilový provoz. Díky pomoci policie ale cyklojízda proběhla bez problémů,“ říká Jana Pírková z iniciativy Auto*Mat.

„Loňské cyklojízdy se účastnili primárně studenti ze středních škol na Praze 4. Vzhledem k tomu, že letos projevily zájem o účast školy z celého města, cyklojízda se přesunula do centra,“ říká za organizátory z Oživení a Pražských matek koordinátorka Petra Lukešová.

Cyklojízda pražských škol probíhá v rámci vzdělávacího projektu iniciativy Auto*Mat „Udržitelně do školy“ a společného programu sdružení Oživení a Pražských matek „Bezpečné cesty do školy“. V obou projektech se studenti věnují udržitelné mobilitě, získávají praktické dopravní návyky a podílí se na zklidňování dopravy v okolí škol.

Foto z cyklojízdy pražských škol: http://media.auto-mat.cz/2011/Cykloj-zda-pra-sk-ch-kol

Projekt iniciativy Auto*Mat „Udržitelně do školy“: http://vzdelavani.auto-mat.cz/

Projekt Pražských matek „Bezpečné cesty do školy“: http://www.prazskematky.cz/

Pozvánky

viden02
Seminář: Aktualizovaná TP 179
30.05. | 17:00-19:00
Odborný seminář Cyklisté sobě
Technické podmínky 179 jsou hlavním doporučujícím vodítkem pro dobrý návrh cyklotras. Na jaře 2017 bude schválena jejich aktualizace, která by měla výrazně usnadnit zřizování kvalitních cykloopatření, včetně například vyjasnění pravidel pro zřizování cykloobousměrek. TP 179 představí autor aktualizace, Ing. Arch. Tomáš Cach. Seminář je vhodný zejména pro projektanty a specialisty vyjadřující se k projektům cykloopatření.
2046