19. dubna. 2012

Cyklojízda přepravila magistrálou víc lidí než auta

PRAHA – Zhruba pět až šest tisíc lidí na kolech, ale i koloběžkách a skateboardech se 19. dubna zúčastnilo Velké jarní cyklojízdy Prahou. Akce, kterou vyhlašuje iniciativa Auto*Mat, propaguje jízdní kolo jako ideální dopravní prostředek pro cesty po městě. Přestože tempo jízdy bylo mírné, severojižní magistrálou při ní projelo více lidí na kolech, než kolik se tudy přepraví auty při ranních dopravních zácpách. Průzkumy ukazují, že obliba jízdy na kole stále stoupá, řada lidí se však stále po Praze bojí jezdit kvůli chybějící infrastruktuře v centru města.

„Ani silný déšť neodradil lidi vychutnat si závěrečný rituál zvedání kol nad hlavu ve Stromovce,“ říká koordinátor cyklojízd Vít Masare a hodnotí letošní osmou Velkou jarní cyklojízdu jako úspěch.

„Během jízdy se po Nuselském mostě přepravilo nejméně dvakrát více lidí na kolech, než kolik tudy převezou auta v ranních dopravních zácpách. Chceme ukázat, že lidé na kolech neblokují dopravu, ale sami dopravou jsou,“ dodal jeho kolega Vratislav Filler.

„Magistrát bude podporovat projekty, které zlepší podmínky pro cyklisty. Prioritou je dlouhodobá strategie města pro užívání kol v centru města a propojení již stávajících cyklostezek, která nebude závislá na politickém uspořádání na radnici,“ slíbila radní hlavního města Prahy Aleksandra Udženija, která převzala nad letošní Velkou jarní cyklojízdou záštitu.


(Video nám poslal Filip Laznicka)

Z náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech zamířila cyklojízda přes Vinohrady a Žižkov na severojižní magistrálu. Ve chvíli, kdy peloton obracel na Pankráci směr jízdy, byly oba směry Nuselského mostu plné lidí na kolech.

Cyklojízdu si užili lidé všech věkových skupin a k vidění byly také nejrůznější typy kol: od horských a sportovních až po stylová městská kola a unikátní modely. Protože letošní cyklojízda nesla podtitul „karnevalová“, na kolech jely dámy v kostýmech ve stylu 30. let, lidé s umělými vousy a maskami, ale třeba i myš, medvěd nebo zlatá laň. Desítky účastníků jely také na skateboardech a kolečkových bruslích.

Poznámky:

1) Více informací o pražských cyklojízdách: http://cyklojizdy.cz


Fotografie z Velké jarní cyklojízdy

2) V ranní dopravní špičce projede po severojižní magistrále za hodinu asi 5 tisíc osobních vozů. Jejich průměrná obsazenost podle dopravní ročenky magistrátu je 1,3 osoby na 1 automobil, takže celkem tudy v autech projede asi 6 tisíc lidí. Cyklojízda s 5 až 6 tisíci účastníky projížděla magistrálou zhruba 20 minut, což odpovídá pohybu 15 až 16 tisíc lidí za hodinu.

Pozvánky

bajkazyl_point
Nonstop Point odhalení u Bajkazylu
29.09. | 18:00
Vážení a mnilí, velmi rád bych vás pozval na malé, krátké a neformální setkání u příležitosti spuštění prvního NON STOP servisního pointu pro pražské cyklisty. Bylo to poprvé, trvalo to dlouho, emoce i procesy se ladily na všech stranách, ale díky nasazení a laskavé podpoře mnoha z vás se to nakonec podařilo. Byť zatím jen na 66 procent - na místě bude pumpa a servisní stojan, v tuto chvíli nemáme nainstalován automat na duše (na snímku z probíhající simulován bílou deskou). Památkáři zatím nevydali stanovisko a dodavatel ohlásil termín expedice až na 40. týden tohoto roku. Pevně doufáme, že během podzimu bude vše kompletní.Čtvrtek, 29. září, 18,00 Bajkazyl NáplavkaVečer Last Man Standing - poslední večírek v Bajkazylu na Náplavce v této sezóněTěšíme se na vásMgr. Martin Kontra www.bajkazyl.cz
2046