01. Červenec. 2015

Kde je dopravní kolaps?

Několik měsíců na dva pruhy zúžená severojižní magistrála na Nuselském mostě a k tomu nyní zavřená Bělehradská. Nastal kolaps? Ne. Doprava se přizpůsobila.

“Ne, na magistrále nemůžeme přidat ani přechod, ochromilo by to dopravu v celé Praze.”

“Pro Prahu 2 a 4 by to byla katastrofa!”

“Dovedete si představit, co by to udělalo v Bělehradské?!”

S takovouto argumentací jsme se potýkali v letech 2010 až 2013, když jsme pomáhali s koordinací městských částí a snažili se přesvědčit magistrát, že s humanizací magistrály může začít ještě před zprovozněním tunelu Blanka. A právě tato argumentace dopravních “expertů” z TSK i politiků minulé politické reprezentace způsobila, že se již podepsané memorandum městských částí a vypracovaný projekt humanizace magistrály strčil do šuplíku.

Nic se neděje

Je červen, jeden z měsíců s nejintenzivnějším provozem v roce. Již třetím měsícem běží oprava Nuselského mostu ubírající v každém směru jeden pruh a současně i totální rekonstrukce Bělehradské. Podle černých scénářů odpovídajících dopravnímu uvažování pánů Pivce, Nouzy, Noska nebo Březiny mělo město v tuto chvíli kolabovat. A co se děje?

Nic zvláštního.

Magistrála se nezahltila, Nusle nekolabují. I když se zaseká Jižní Spojka a okolí Spořilova umírá, i když celou Pankrác ochromí výkop na odbočení do kapacitních garáží administraček, magistrála zůstává i tak průjezdná. Nejspíš právě díky tomu, že se současně zavřela i Bělehradská. Nezbytné místní cesty se vykonávají vedlejšími ulicemi a není to nikterak dramatické. Kde čekalo před křižovatkou s Moskevskou jedno auto, čekají dnes dvě nebo tři. I přes brutální snížení kapacity se doprava přizpůsobila.

Není to neobvyklé

Ostatně magistrála není takto výrazně omezena poprvé. Po povodních v roce 2002 byl několik měsíců na magistrále vyhrazený prostor pro nouzový metrobus (jako náhrada za metro). A doprava se tomu přizpůsobila, stejně jako nyní.

Taktický urbanismus

Situace, která nastala, vybízí k otázce: Proč magistrálu zase rozšiřovat? Proč na aktuální opravu Nuselského mostu nenavázat rovnou přinejmenším první sadou opatření k humanizaci magistrály, kterou má město na stole už od roku 2013? Nebylo by výhodné odpustit si “cvičení” motoristů s opakovaným zužováním a rozšiřováním a nyní, když se doprava usadila, sníženou kapacitu na magistrále ponechat?

Zprovoznění tunelového komplexu Blanka vytvoří další kapacitu pro to, aby byla humanizace magistrály podle městského návrhu zcela bezbolestná i v případě, že se současně omezí tranzit přes Malou Stranu a Staré Město. Na probíhající opravu tak může rovnou navázat to, nad čím město přešlapuje už od roku 2009.

Co udělá město?

Zatím se ale z desítky opatření připravují jen světelné signalizace ve Wenzigově. Kdy přijdou na řadu další opatření? Jak na tuto otázku odpoví náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek nebo ředitel Technické správy komunikací Ladislav Pivec?

Náměstskovi primátorky jsme tyto otázky poslali přes formulář dotazy.praha.eu. Uvidíme, jak odpoví.

 


Nuselský most v ranní špičce: směrem do centra i z centra plynulý provoz.

Nuselský most v ranní špičce: směrem do centra i z centra plynulý provoz.

 

Dva pruhy nejsou, auta jedou.

Dva pruhy nejsou, auta jedou.

 

Tady jsou ostatně dva pruhy trvale.

Tady jsou ostatně dva pruhy trvale.

 

Uliční profil. Začíná to vypadat jako hezká ulice.

Uliční profil. Začíná to vypadat jako hezká ulice.

 

Pěkné domy vyniknou, pokud ulici nezahlcuje IAD.

Pěkné domy vyniknou, pokud ulici nezahlcuje IAD.

 

Uliční profil z konce minulého století. Funkční, je-li provoz minimální a většinu dopravy zajistí tramvaj.

Uliční profil z konce minulého století. Funkční, je-li provoz minimální a většinu dopravy zajistí tramvaj.

 

Poklidné dopoledne na jinak rušné ulici. Bez drátů to dělá dojem, že jsme se vrátili do časů koňky...

Poklidné dopoledne na jinak rušné ulici. Bez drátů to dělá dojem, že jsme se vrátili do časů koňky…

 

Tady se už pracuje. Zásobování funguje.

Tady se už pracuje. Zásobování funguje.

 

Cyklista na chodníku. Bude mít po rekonstrukci prostor jet bezpečně ve vozovce?

Cyklista na chodníku. Bude mít po rekonstrukci prostor jet bezpečně ve vozovce?

 

uzavřená Bělehradská

uzavřená Bělehradská

 

Proměna u Rumunské.

Proměna u Rumunské.

 

Ve středu v deset ráno se kolony nekonají ani na Rumunské, zúžené do jednoho pruhu. Záhada.

Ve středu v deset ráno se kolony nekonají ani na Rumunské, zúžené do jednoho pruhu. Záhada.

 

Pozvánky

Cyklistický mapathon
15.05. | 17:30
Chcete pomoci s vytvářením nejpodrobnější cyklistické mapy Prahy? Mapathon je jedinečnou příležitostí se s mapováním seznámit, naučit se základy, zlepšit své dovednosti anebo pomoci ostatním, kteří se mapovat teprve učí.Prahou na kole a Auto*Mat provozují nejpodrobnější cyklistickou mapu Prahy vystavěnou na veřejných datech OpenStreetMap (OSM). Mapy OSM může editovat a používat kdokoliv, je to taková obdoba Wikipedie mezi mapami. Pražská cyklistická data z OSM tak kromě Mapy Prahou na kole využívají i další cyklistické aplikace - například UrbanCyclers, Rekola, Na kole Prahou, Bikecitizens.net, a řada jiných.Pro správnou a přesnou funkčnost všech těchto aplikací a map je třeba mít co nejkvalitnější data. V případě OSM se jedná o komunitní data tvořená samotnými uživateli. Mnozí již pražská cyklistická data v OSM každý den aktualizují, včetně nás v Auto*Matu a Prahou na kole. Díky Cyklistickému mapathonu se můžete přidat také!
  • Chtěli byste se přiučit něco o práci s OSM a v budoucnu také mapovat přímo z domova?
  • Nebo naopak již editujete a chcete probrat nějaké zapeklité případy?
  • Umíte s OSM pracovat, ale oceníte podněty, co je aktuálně v mapě potřeba zkontrolovat?
  • Provozujete aplikaci založenou na OSM a chtěli byste probrat, co dalšího byste v rámci pražské cyklistické infrastruktury v OSM chtěli mít zmapované?
Pro vás pro všechny je určen první pražský Cyklistický mapathon, který proběhne v pondělí 15. května 2017 od 17:30 v kanceláři Auto*Matu v Bořivojově 108 na pražském Žižkově. (Kousek od zastávky Husinecká nebo Jiřího z Poděbrad, cyklistický stojan na dvoře)Jedná se o první podobné setkání nad cyklistickými daty v OSM; první Cyklistický mapathon bude tedy především informační. Vlastní notebooky se budou hodit, ale nejsou podmínkou. Vítáni jsou začátečníci i pokročilí. Průběh a náročnost mapathonu přizpůsobíme úrovni dorazivších.
2046