Zdroj fotografie: janmaly.cz

Jaroslav Pavlíček

Kolo je podle mě nejekologičtější a nejefektivnější dopravní prostředek pro město. Kůň, který nic nesežere, stačí ho jen čas od času drobně opravit! Jezdit se dá za každých podmínek. I na Antarktidě, kde už přes 20 let provozujeme nezávislou polární stanici ECO NELSON, ho používáme. Stanislav Bartůšek, moderátor Branek Bodů Vteřin, tam v roce 2011 na kole najezdil desítky kilometrů. Praha je sice kopcovitá, ale na podmínky na Antarktidě to nemá. S kolem se dá popojet metrem, vlakem, některými tramvajemi, či stačí kolo kousek tlačit. Starší osoby dnes už mohou používat elektrokola, která jízdu na kole přibližují i méně fyzicky zdatným lidem. Ideální situace nastane, až budou běžně dostupná elektrokola na solární pohon – se schopností permanentního dobíjení. Je zde spousta možností, jak místní malé „problémy“ překonat. Množství lidí, kteří v Praze žijí, vytváří značný potenciál k řešení místních potíží. Jedna z mých základních rad pro přežití v extrémních podmínkách zní: „Stále něco dělej, pomáhej druhým.“ Tato rada má použití, i pokud chceme, aby se v Praze trvale zvyšovala kvalita života.

Pozvánky

Cyklistický mapathon
15.05. | 17:30
Chcete pomoci s vytvářením nejpodrobnější cyklistické mapy Prahy? Mapathon je jedinečnou příležitostí se s mapováním seznámit, naučit se základy, zlepšit své dovednosti anebo pomoci ostatním, kteří se mapovat teprve učí.Prahou na kole a Auto*Mat provozují nejpodrobnější cyklistickou mapu Prahy vystavěnou na veřejných datech OpenStreetMap (OSM). Mapy OSM může editovat a používat kdokoliv, je to taková obdoba Wikipedie mezi mapami. Pražská cyklistická data z OSM tak kromě Mapy Prahou na kole využívají i další cyklistické aplikace - například UrbanCyclers, Rekola, Na kole Prahou, Bikecitizens.net, a řada jiných.Pro správnou a přesnou funkčnost všech těchto aplikací a map je třeba mít co nejkvalitnější data. V případě OSM se jedná o komunitní data tvořená samotnými uživateli. Mnozí již pražská cyklistická data v OSM každý den aktualizují, včetně nás v Auto*Matu a Prahou na kole. Díky Cyklistickému mapathonu se můžete přidat také!
  • Chtěli byste se přiučit něco o práci s OSM a v budoucnu také mapovat přímo z domova?
  • Nebo naopak již editujete a chcete probrat nějaké zapeklité případy?
  • Umíte s OSM pracovat, ale oceníte podněty, co je aktuálně v mapě potřeba zkontrolovat?
  • Provozujete aplikaci založenou na OSM a chtěli byste probrat, co dalšího byste v rámci pražské cyklistické infrastruktury v OSM chtěli mít zmapované?
Pro vás pro všechny je určen první pražský Cyklistický mapathon, který proběhne v pondělí 15. května 2017 od 17:30 v kanceláři Auto*Matu v Bořivojově 108 na pražském Žižkově. (Kousek od zastávky Husinecká nebo Jiřího z Poděbrad, cyklistický stojan na dvoře)Jedná se o první podobné setkání nad cyklistickými daty v OSM; první Cyklistický mapathon bude tedy především informační. Vlastní notebooky se budou hodit, ale nejsou podmínkou. Vítáni jsou začátečníci i pokročilí. Průběh a náročnost mapathonu přizpůsobíme úrovni dorazivších.
2046