Zdroj fotografie: praha.eu

Tomáš Sedláček

Protože automobilů je moc, začíná fungovat paradox: jízda autem už ani zdaleka není nejrychlejším způsobem přepravy po hlavním městě.

Víte, jak v Praze předhonit porsche? Minulý týden se mi to povedlo hravě: na kole. Při pohybu po pražském centru je cyklista jednoznačně nejrychleji se pohybujícím člověkem. Pokud se rozloučíme u vstupu do stanice metra Muzeum, jsem ochoten se se zájemcem vsadit, že budu řekněme na Malostranské rychleji než on. Na základě osobní zkušenosti odhaduji, že díky kolu ušetřím denně tak hodinu času. Za pouhých pět dnů to dělá nějakou polovinu pracovního dne.
V počítání cyklovýhod se dá pokračovat. Například na místo, které zabírá jediné auto, hravě zaparkujete pět sedm kol. K zahození není ani fakt, že s kolem je možné jezdit prakticky ode dveří ke dveřím.

A pak je tu i psychické rozpoložení. Jízda na kole je prostě zábavná. Je to něco, na co se můžete za normálních okolností těšit a při čem vás napadají úplně jiné myšlenky než při sezení v autě. Navíc pro vás nic nepředstavuje vážnější problém: můžete klidně zajet z Labutě až k Mánesu a zpět kvůli jednomu šroubku. Pěšky, autem, nebo „hromadou“ byste se zbláznili.

Pozvánky

viden02
Setkání Cyklisté sobě – cykloobousměrky
24.10. | 17:00 - 19:00
Pravidelné setkání Cyklisté sobě bude 24. října s tématem cykloobousměrek za nových TP 179. Dozvíte se, jak se s nimi pracuje na jednotlivých městských částech. Hostem bude David Horatius z odboru Rozvoje a financování dopravy.Nově se budeme scházet v nových kancelářích Auto*Matu ve Vodičkově ulici 36 (palác Lucerna). Vchod je z Vodičkovy ulice, po 15 metrech vlevo, 2. patro. Parkování kol buď u značky před budovou, nebo v patře, opatrně ale ve výtahu.Těšíme se na vaši návštěvu!
2046