02. Únor. 2012

Jedenáct starostů se shodlo s občanskými sdruženími. Požadují Pražský okruh

PRAHA – Pražané i obyvatelé Středočeského kraje mohou podpořit „Petici za rozumný okruh Prahy“. Tu dnes zveřejnila občanská sdružení za podpory jedenácti starostů pražských městských částí a středočeských obcí. Požadují, aby stát, Praha i Středočeský kraj napnuly síly a dostavěli silniční okruh Prahy, který by z metropole odváděl tranzitní dopravu a napojil na dopravní síť obce a města ve Středočeském kraji. Starostové a sdružení navrhují novou „regionální trasu“ okruhu.

„Pražský magistrát prosazuje dlouhodobě takzvanou jižní variantu okruhu přes Suchdol, která je však právně neprůchodná. Vede přes obydlené čtvrti, zdevastovala by chráněná přírodní území a nesouhlasí s ní velká část veřejnosti. Nová regionální trasa představuje možný kompromis,“ vysvětluje Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.

„Silniční okruh je jednou z nejpotřebnějších staveb. Odvedl by tranzitní dopravu a odlehčil centru od aut. Tím by pomohl všem Pražanům. Potíže s výstavbou Pražského okruhu ukazují, jak nesystémově se řeší doprava v metropoli a jejím okolí. Pro magistrát je údajně okruh prioritou, ve skutečnosti ale nehledá aktivně způsob, jak jej vybudovat co nejrychleji a v co nejvhodnější variantě. Namísto toho utrácí peníze na výstavbu tunelů, které dále zhoršují situaci ve vnitřní Praze,“ vysvětlil Filler.

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy Josefa Noska je hlavním problémem fakt, že když někdo cestuje z Vídně do Berlína, projíždí skrz Václavské náměstí. S tím Auto*Mat nesouhlasí. „Základní chybou je předpokládat, že z Vídně do Berlína jezdí každý autem. Praha by měla konečně začít regulovat neúnosnou automobilovou zátěž v centru stejně, jako to dnes dělají všechny moderní evropské metropole. Namísto toho stále stavíme podle čtyřicet let staré dopravní koncepce,“ dodal Vratislav Filler.

U příležitosti zveřejnění petice byly spuštěny nové webové stránky, které obsahují podrobné informace o Pražském okruhu rozumnyokruh.cz.

Pozvánky

Cyklistický mapathon
19.12. | 17:30
Chcete pomoci s vytvářením nejpodrobnější cyklistické mapy Prahy? Mapathon je jedinečnou příležitostí se s mapováním seznámit, naučit se základy, zlepšit své dovednosti anebo pomoci ostatním, kteří se mapovat teprve učí.Po jarním prvním setkání, které se neslo v dosti teoretickém duchu, se nyní naplno ponoříme do víru mapování. Vřele doporučujeme přinést si vlastní notebook.Společně je v plánu aktualizovat cykloobousměrky v celé mapě Prahy a také dokončit zanesení cyklistických stojanů. Pokud zbude čas, tak bychom začali i s přesnějším zanesením cyklostezek, tak aby odpovídaly současným mapovacím požadavkům. Samozřejmě bude čas i na vaše dotazy a probrání konkrétních problémů, se kterými se při mapování potýkáte.(Pokud by někdo jevil zájem i o pomoc s mapováním přímo pro mapu Prahou na kole, na setkání můžeme probrat detaily.)Více o události: stránka na FB(Pokračování textu…)
2046