Vize Praha 2025

Auto*Mat jako první nezisková organizace u nás zareagoval na nekoncepční plánování Hlavního města Prahy a na jaře 2014 zveřejnil vlastní představu fungující Prahy v roce 2025. Na dokumentu s názvem Vize pro mobilitu a veřejný prostor Praha 2025 jsme pracovali více než půl roku společně s experty na dopravu a urbanismus. Vize se věnuje především udržitelné dopravě a zkvalitnění veřejného prostoru, nepomíjí však ani ekonomiku, životní prostředí nebo sociální otázky. Vizi obohatilo duo architektů Peter Bednar a Idan Zveibil svými ukázkovými proměnami známých míst.

Netvrdíme, že tato Vize je nejlepším možným řešením. Naším cílem není vymezovat se nebo kritizovat, ale naopak inspirovat, vybídnout k zamyšlení, snad i trochu provokovat a hlavně otevřít chybějící veřejnou debatu nad budoucností Prahy napříč odbornými, politickými i laickými kruhy. Teprve na jejím základě můžeme stanovit konkrétní cíle a směry, kterými by se Praha mohla vydat.

V červnu 2014 proběhla na téma naší Vize velká debata za účasti politiků, odborníků a veřejnosti v centru současného umění DOX, na které panoval všeobecný souhlas s jejími myšlenkami.

Vizi považujeme za jedno z klíčových témat našich aktivit a budeme jej nadále rozvíjet.

2046