Zažít město jinak

Od roku 2006 si v našich ulicích můžete mnout oči, jestli se vám nezdá, co právě vidíte. Od té doby se totiž pravidelně, vždy třetí víkend v září (v rámci Evropského týdne mobility), konají pouliční slavnosti Zažít město jinak. Ty jsou inspirované myšlenkou, že ulice nemusí být pouze místem, kde parkují a projíždějí auta. Obyčejné lokality našich měst proto dočasně oživí divadlo, hudba, workshopy, soutěže, stánky místních podniků a kaváren, skotačící i tvořící děti a nespočet dalších zajímavostí.

Od roku 2011 už Auto*Mat už nevymýšlí obsahovou náplň akce, ale celoročně pomáhá desítkám lokálních spolků, které si program svých slavností sestavují samy. Těší nás, že popularita slavností stále roste a lokální organizátoři dnes paralelně skládají pestrou koláž aktivit na desítkách míst v Praze a ve stále větším počtu našich měst.

Kromě dne zábavy, jiného pohledu na město a rozvíjení sousedských vztahů jsou slavnosti i důležitým nástrojem navazování komunikace mezi komunitami a samosprávou. V průběhu celého roku aktivní obyvatelé měst spolupracují v rámci místního společenství a pomáhají propagovat myšlenku udržitelného rozvoje a komunitní spolupráce.

2046