Zdroj fotografie: machacek.blog.ihned.cz

Jan Macháček

Proč se zúčastňuji cyklojízdy? Jednoduše proto, že kolo používám jako dopravní prostředek, k cestě do zaměstnání a na pracovní schůzky a až v druhém plánu k účelům sportovně rekreačním. Jezdit na kole považuji za normální, nikoli podivínskou aktivitu.

Praha sice není přirozeně vhodná pro gigantický rozmach cyklistiky, především ale proto, že jsou ulice úzké, nikoli kvuli kopcovitemu terenu. V takové Kodani sice nejsou kopce, ale zato tam často fouká takový vítr, že kopce jsou možná lepší. A stejně je jezdit na kole normální.

Z USA dobře znám, že co si lidé nevybojují, to nemají. Praha sice staví cyklostezky víceméně podélné s řekou, projet napříč se ale kvůli úzkým hrdlům nedá nebo je to nebezpečné, jak zažívám každý den na vlastní kůži.Na cyklojízdě je mi sympatické, že se zde zpravidla nescházejí cyklisté v obtažených reklamních oblecích, kteří mají někde za rohem zaparkované auto, ale lidé oblečeni civilně, podobně jako cyklisté v Berlíně nebo v Kodani. Přiznávám se ale, že jsem člověk svobodomyslný a kdyby na kole jezdil úplně každý jako kdysi v Číně, ztratilo by to pro mne kouzlo.

2046